PONO I KAZANA W TELEDYSKU DO FILMU  „TAJEMNICA WESTERPLATTE”

„Tajemnica Westerplatte” to film, który pokazuje wielkich bohaterów w sposób przełomowy – jako ludzi z krwi i kości. Dzięki tej ogromnej wiarygodności pewne jest, że porwie także młode pokolenie. W prace nad teledyskiem do filmu zaangażowali się raperzy Pono i Kazan.

„Jesteśmy gotowi na wojnę nawet, gdy szanse są marne, stając w obronie podejmuje się walkę. Czy to jest warte największego poświęcenia, niech każdy sam to ocenia” – rapują Pono i Kazan, wchodząc tym samym w skórę głównych bohaterów filmu. „Tajemnica Westerplatte” to film o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi. Ten film, to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje.

Muzykę do filmu skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Projekty scenografii wyszły spod ręki zdobywcy Oscara – Allana Starskiego. W głównych rolach wystąpili: Michał Żebrowski i Robert Żołędziewski, Jan Englert, Borys Szyc, Piotr Adamczyk, Andrzej Grabowski, Mirosław Baka i Jakub Wesołowski.


Rafał „Kazan” Kazanowski


Raper z warszawskiej Ochoty, którego teksty charakteryzuje szczerość, bezkompromisowość, zaangażowanie i nieszablonowe spojrzenie na rzeczywistość. Znany z gościnnych udziałów na płytach takich jak m.in. Prosto Mixtape Deszczu Strugi, Fundacja #1 – „Poste Restante”, Prosto Mixtape DJ600V, Pono – „Wizjoner”, Prosto Mixtape Kebs, czy nadchodzący Rozbójnik Alibaba – „Bal Maturalny”, który promuje świetnie przyjęty utwór „W sieci”. Obecnie pracuje nad debiutanckim albumem „Sens”, którego premiera planowana jest wiosną 2013 roku. Związany z kolektywem Rap History Warsaw, wraz z którym współorganizował eventy, imprezy i występy takich gwiazd amerykańskiego rapu jak m.in. AZ czy Cormega, oprócz powyższego zaangażowany w działalność społeczną i charytatywną.

Rafał Pono Poniedzielski

Warszawski raper, współtwórca Zip Składu, TPWC oraz Zipery. Przygodę z twórczością rozpoczynał w 1997 r. supportem przed legendarnym zespołem Run-D.M.C. W 2002 roku zadebiutował krążkiem „Hołd”. W 2006 roku wydał drugi longplay „Tak to widzę”. W tym samym roku założył wspólnie z Zofią Klepacką fundację HEYPRZYGODO, która pomaga uzdolnionym dzieciom z ubogich rodzin. W 2007 roku razem z Sokołem nagrał krążek „Teraz pieniądz w cenie”, płyta zyskała status złotej. Kolejnym projektem była wydana w 2008 r. płyta „Ty Przecież Wiesz Co”. Ostatnim projektem TPWC jest wydana w 2009 płyta Pono feat. Sokół pt. „To prawdziwa wolność człowieka”. W lutym 2012 ukazała się kolejna solowa produkcja „ Wizjoner” tym razem wydana niezależnie.

Pono i Kazan w utworze Reakcja ( prod. Święty Mikołaj)

Teledysk – metryczka
Artysta: Pono, Kazan

Tytuł: Reakcja
Producent: Święty Mikołaj
Słowa: Pono, Kazan
Producent klipu: FilmHead;
Realizacja wokali, mix, master: Deszczu Strugi w Otrabarwa Studio.

Pomysłodawcą stworzenia teledysku jest Narodowe Centrum Kultury, które jest partnerem akcji edukacyjnej filmu.

Projekt powstał we współpracy z Creative Music /www.creativemusic.pl

Tajemnica Westerplatte W kinach od 15 lutego.