VIENIO | Booking koncertowy & Management

Krzysztof Bąk krzysztof@creativemusic.pl, kom. 509 966 839

PIOTR „VIENIO” WIĘCŁAWSKI rozpoczął swoją karierę w 1996 roku tworząc wraz z Włodim jeden z pierwszych, warszawskich zespołów z nurtu hiphopu skład MISTIK MOLESTA. MOLESTA zadebiutowała na dużej scenie z kawałkiem „Osiedlowe akcje”, na festiwalu Rap Day, którego gwiazdą była grupa Run Dmc.

 W 1997 roku Molesta podpisała kontrakt z firmą fonograficzną – Pomaton Emi. Rok później ukazał się pierwszy album zespołu Skandal. Płyta została przyjęta z ogromnym entuzjazmem i pokazała nowe oblicze stylistyczne tego gatunku. Szybko zyskała status Złotej Płyty, sprzedając się wówczas w nakładzie 35 tysięcy egzemplarzy, a fani uznali ją za kultowy album polskiego hip-hopu. Kolejny krążek z 1999 roku nosił tytuł MOLESTA EWENEMENT. Nazwa płyty oznaczała jednocześnie zmianę nazwy zespołu, gdyż do składu dołączyli Pele i Wilku. W tym samym roku otrzymują nagrodę VIVA COMET w kategorii NAJLEPSZY ZESPÓŁ.

 Rok później nagrywają album pt. tytułem Taka płyta…, nagraną wspólnie z takimi zespołami i artystami jak WWO, Mor W.A., Pono, Fu czy Hemp Gru. W 2000 roku VIENIO i PELE tworzą duet, owocem ich współpracy jest trylogia płytowa VIENIO & PELE 1,2 i 3. Na tych albumach wystąpiło wielu artystów, m.in.: Novika, O.S.T.R., Smolik, Olga Stopińska, Sandkail, Tomek Lipiński, Michał Bryndal i Gutek z zespołu Indios Bravos.

VIENIO i PELE odbyli kilka udanych tras koncertowych po Polsce, odwiedzili także dwukrotnie Stany Zjednoczone i zagrali dwa koncerty w Meksyku. Wraz z O.S.T.R., WWO, Fenomen, Group Home (USA) w latach 2001-2004 byli zaproszeni do 3 edycji trasy koncertowej organizowanej przez firmę Reebok, pojawiając się również na wydawnictwach, które towarzyszyły wydarzeniu. W 2006 roku po ukończeniu Trylogii, MOLESTA postanawia nagrać kolejną płytę. Już rok później ukazuje się Nigdy nie mów nigdy, a singiel i klip „Powrót” zapowiada to wydarzenie. Promująca trasa koncertowa po całym

kraju odniosła sukces, a zespół otrzymuje NAGRODĘ EMPIK za najlepszą sprzedaż w kategorii muzyki hip-hop. Idąc z ciosem w 2009 roku ukazuje się album MOLESTA + KUMPLE, który już w nazwie zapowiada wielu gości: Gryzzliee, East West Rockers, Jamal, Kosi, Ero (JWP), O.S.T.R., Pablopavo (Vavamuffin), Pezet, Mess, Eldo i Wigor. Pierwszy singiel to „I nikt i nic” kawałek i klip, który również

reklamuje niemiecki film fabularny „Graficiarze” w reżyserii Floriana Gaaga. Kolejne teledyski promujące płytę Molesta+Kumple to: „INSPIRACJE” Vienio feat. Kosi & Fisz, „Wszystko w porzo” Włodi & Pelson feat Gryzzliee i Jamal, „Martwię się” VIENIO feat Ero & Pablopavo, „Na wszelki wypadek” VIENIO feat. Way Said Crew.

Po pierwszym solowym albumie Etos 2010 wydanym w 2010,  w 2013 roku  ukazał się  drugi autorski album Artysty Profil Pokoleń. Formuła realizacji utworów projektu Profil Pokoleń polegała na stworzeniu nowych wersji kultowych utworów lat 80/90 w formie muzyki hip hopowej przy aktywnym udziale wybranych Artystów. Wszyscy artyści za wyjątkiem Grzegorza Ciechowskiego zostali zaproszeni do studia aby wziąć gościnny udział w nagraniu płyty. Wyjątkiem od reguły jest także specjalny utwór z Jamalem nawiązujący w treści do Profilu Pokoleń. W projekcie uczestniczą:

KAPITAN NEMO | utwór Cywilizacja

APTEKA | utwór Diabły

REPUBLIKA |utwór Moja Krew

DEZERTER |utwór Złota Polska Młodzież

TOMEK LIPIŃSKI/TILT | utwór To co czujesz to co wiesz

BAKSHISH | utwór Cząstka

KLAUS MITFFOH/LECH JANERKA | utwór Strzeż się tych miejsc

JAMAL | utwór Wolnym Być

SZTYWNY PAL AZJI | utwór Nie gniewaj się na mnie Polsko

MALEO / MIOUSH | Rodzi się frustracja

O PROJEKCIE PROFIL POKOLEŃ | Idea albumu by Vienio:

„Tak się złożyło, że gdzieś pomiędzy pierwszymi wydawnictwami Molesty a rokiem 2000 zadzwonił do mnie ówczesny redaktor naczelny miesięcznika Ślizg, Kowal, z propozycją poprowadzenia autorskiej, niezależnej rubryki. Perspektywa wypełnienia dwóch stron swoimi tematami od razu wydała się ciekawa. Pierwszym pomysłem, który przyszedł mi do głowy to zapytać kilku kultowych muzyków i dziennikarzy ze świata punka, rocka o to jak ze swojej perspektywy widzieli narodziny hip hopu w Polsce. W jaki sposób wpadły im w ręce pierwsze amerykańskie produkcje? Czy znają GRAND MASTER FLASH’A? ;) ). To było ciekawe doświadczenie, słuchałem tych ludzi z zainteresowaniem, opowiadali jak trafiły do Polski pierwsze płyty hip hop, jak słuchano ich na imprezach, kto pierwszy w radio promował tę kulturę, no i w końcu jak widzieli nas, młodych raperów.

Zafascynowany usłyszanymi historiami, po redakcyjnej burzy mózgów, doszliśmy do wniosk, że cykl artykułów będzie nosił nazwę Profil Pokoleń. Zaczęło się. Robiłem wywiady, fotki, redagowałem teksty, wspólnie z kumplami z redakcji robiliśmy szybki dizajn i artykuł ukazywał się na łamach.  Ludzie z którymi rozmawiałem zaczęli mnie inspirować. Niejednokrotnie odkrywałem w tekstach piosenek zaproszonych artystów, między słowami podczas wywiadów, że przekaz czy też światopogląd tych osób są zbieżne z tym co my, raperzy chcemy przekazać w hip hopie. Szybko pojąłem, że dźwięki wydobywane z instrumentu i sample są podobnym tłem do uniwersalnych i aktualnych komentarzy kontestujących rzeczywistość.Zrozumiałem także, że stare dobre punk/rockowe doktryny tworzenia tekstów piosenek znalazły swoje odbicie w nowym stylu – hip hopie.Nagle okazało się że, czy starszy czy młodszy, myślimy podobnie. Skoro tak, zacząłem kombinować, to dlaczego nie stworzyć projektu, na który  zaproszę wszystkich tych, których piosenki atakowały w sposób ewidentny moją  wyobraźnie. Dlaczego nie kontynuować w swoim hip hopowym stylu niektórych  wątków przytaczanych w tekstach przez starszych kumpli, dopisując ich ciąg  dalszy?

Po 13 latach  od spotkania w małej redakcji idea Profilu Pokoleń jako serii wywiadów, zamieniła się w koncepcyjny album. Osoby, które rozmawiały ze mną kiedyś dziś pracują ze mną w studio realizując album pod tym samym tytułem.”

VIENIO to nie tylko scena. To radio, film i sztuka. Wraz z Tomkiem Lipińskim prowadził w Roxy Fm autorską audycję Wysypisko. Ma za sobą także produkcje filmowe: Chaos i Wojna Polsko Ruska.