Rzecz świeża i wysmakowana – ostatnie akustyczne dziecko Maćka Cieślaka (Ścianka, Lenny Valentino, Kings of Caramel), projekt niezwykle ciepło przyjęty przez krytyków muzycznych oraz olbrzymią rzeszę fanów twórczości artysty, lidera zespołu Ścianka.

 

Cieślak śpiewa i gra akustycznie w ekskluzywnym towarzystwie żeńskiej sekcji smyczkowej – Karoliny Rec (także w Kings of Caramel), Edyty Czerniewicz i Julii Ziętek. Księżniczki nie tylko grają, ale i śpiewają – wydają z siebie i ze swoich instrumentów przepiękne, nastrojowe, wręcz balladowe dźwięki, wymykające się jednoznacznej klasyfikacji. Płyta ukazała się 6 sierpnia 2010 nakładem oficyny My Shit in Your Coffee. Cieślak, do tej pory głównie eksperymentator krajowego undergroundu, tym razem postawił na przejrzystość formy i klasyczne brzmienia – co nie znaczy że mamy tu do czynienia z banałem. Wręcz przeciwnie – o tym, ile jeszcze można wycisnąć z, wydawałoby się, wyeksploatowanej akustycznej formuły, przesądza rozmach wizji artystycznej, mnogość wątków i różnorodność emocji. To wszystko zawiera debiutancki krążek formacji Cieślak i Księżniczki. Rzecz dla wrażliwców, koneserów i smakoszy muzyki. Recz idealna do zaprezentowania na żywo w otoczeniu przyrody.

 

Jeden z recenzentów napisał o muzyce z tej płyty zaraz po koncercie na Off Festiwalu: „Gdzieś pomiędzy Leśmianem a Johnem Fahey’em. melancholijne folkowe dźwięki zawarte na płycie, idealnie zgrywają się z czasem, kiedy dni stają się krótsze, przyroda gaśnie i zbliża się jesień”.

 

Podczas niektórych koncertów skład rozbudowywany jest o instrumenty perkusyjne.

 

Zespół występuje w składzie:
Maciej Cieślak – głos, gitara akustyczna
Karolina Rec – wiolonczela, głos
Edyta Czerniewicz – wiolonczela, głos
Julia Ziętek – skrzypce, głos
Gościnnie: Marcin „Ułan” Ułanowski – instrumenty perkusyjne